Piszkos anyagiak - szó szerint
Az szenegáli pénznem a frank, pontosabban a nyugat-afrikai valutaközösségi frank, a XOF vagy FCFA. Nem szabad összekeverni a közép-afrikai valutaközösségi frankkal, az a XAF.
Egyszerű vele a számolás, mert felezni kell ahhoz, hogy megkapjuk az értéket forinban. Legnagyobb címlet a tízezres, ami ugye kb. ötezer forintnak felel meg. Könnyen el lehet képzelni, milyen nehézkes így nagyobb összeget felvenni az automatából. Márpedig erre elég gyakran szükség van, ugyanis a kártyás fizetés csak a nagyobb élelmiszerboltokban működik, máshol készpénz van, vagy csekk (ezt még sosem próbáltam, olyan filmbe illő megírni egy csekket).
Van fémpénz is, de nem nagyon használják, mert kicsi címlet és kevés van belőle. Hogy elkerüljék, a legtöbb étteremben és mindenhol máshol is, 500-ra van kerekítve az ár. Élelmiszerboltokban persze ezt nem tudják megcsinálni, de ott vagy kártyával fizet az ember, vagy ha nincs éppen a kasszában apró, elengedik szó nélkül a pár frankot. A fémpénz, mivel ritka, nagy becsben kell tartani. Jó, ha van nálunk kisebb tételekre, mint gyümölcs a sarki nénitől vagy az önjelölt parkolóőrnek, aki vigyázott az autóra (A parkolásért hivatalosan sehol nem kell fizetni. Nem hivatalosan viszont mindehol fizetős. :)).
A furcsa ábra a pénzeken, amit én először valamilyen tengeri szörnynek néztem, egy régi mértékegység jele és egyben a BCEAO, a Nyugat-afrikai Államok Központi Bankja, szimbóluma. Ezen kívül még állatok vannak a hátoldalán és általános pénz színekben pompázik (lilás, zöldes, kékes), semmi extra.
Elvileg a pénznek nincs szaga, itt mégis van. A pénz általában sem tiszta, de itt időnként olyan megviselt bankjegyeket kapok, hogy félek, a kezemben porlad szét. Csináltam néhány fotót, kár, hogy a szagát nem lehet lefényképezni...Használat után fertőtlenítő kézmosás kötelező.
Ilyen, amikor új:
Forrás: http://ecopedia.hu/nyugat-afrikai-valutakozossegi-frank
És ilyen a megviselt: